Zaplot ko³a - 32 szprychy, 3 krzy¿e (obrazki) 

Warhammer

Zaplot³em tylne ko³o, na przód bêdê musia³ jeszcze poczekaæ, bo funduszy zbrak³o ;) Je¿eli by to kogo¶ interesowa³o, to koszt takiego ko³a wynosi 234z³. D³ugo¶æ szprych do piasty LX Centerlock na ty³ (437g) i obrêczy Mavic XM317 (449g) to 262 oraz 264mm, szprychy Mach1 czarne 2.0, waga 204g/32szt :) Ca³e kó³ko wa¿y 1090g z zaciskiem :)

Nie posiadam aparatu, a kumpla niby 2mpx aparat w telefonie robi gorsze foty ni¿ mój VGA, wiêc je usun±³em i w miarê dok³adnie zacz±³em rysowaæ wszystko w paincie ;)

Zaczynamy!

Na pocz±tek kilka niezbitych regu³ dotycz±cych zaplotu ko³a. W poradniku pos³ugiwa³ siê bêdê terminami lewa i prawa strona obrêczy/piasty. Zapewne ka¿dy wie jak to siê odnosi do ko³a, jednak dla zasady wolê napisaæ. W piastach CL jest o tyle ³atwiej, ¿e na lewej stronie jest wielowypust pod tarczê, wiêc zawsze jeste¶my zorientowani. W obrêczy równie¿ mamy otwory nieco pod k±tem, obrêcz jest symetryczna, tzn. Jak jej nie odwrócimy, tak po lewej stronie wentyla bêdzie lewy otwór w obrêczy, od którego oczywi¶cie zaczynamy. Poradnik przedstawia metodê zaplotu na trzy krzy¿e, czyli szprycha „pchaj±ca” przechodzi nad dwoma i pod jedn± „ci±gn±c±”. Zaczynamy od szprych ci±gn±cych. Wk³adamy je od strony zewnêtrznej, tak, ¿eby¶my widzieli jej g³ówkê. Patrzymy, gdzie jest lewy otwór w obrêczy (po lewej ;) ) i tam wk³adamy pierwsz± szprychê, dokrêcamy nyplem. Jest to szprycha kluczowa.

(1) Pocz±tkowo mo¿emy dokrêcaæ palcami, potem niezbêdne bêdzie u¿ycie ¶rubokrêta p³askiego, a w momencie krytycznym klucza do szprych, ale do tego oczywi¶cie dojdziemy w swoim czasie. Szprychy umieszczamy w co drugim otworze piasty i co czwartym w obrêczy.
ImageShack - Image Hosting :: 36809418ng6.png (1)

(2) Stosujemy siê do tej regu³y i koñczymy pierwsz± æwiartkê. Skrêcamy na max piastê ci±gn±c szprychy w kierunku w³a¶ciwego obrotu ko³a, tak, ¿eby linia miêdzy ¶rodkiem piasty a otworem na wentyl nie by³a przeciêta przez szprychê.
ImageShack - Image Hosting :: 63303496gz2.png (2)

(3) Je¶li ju¿ tak siê sta³o, to mo¿liwe, ¿e zakrêcili¶my ko³em w z³± stronê. Nie przejmujemy siê tym, ¿e szprychy s± lu¼ne i piasta wisi na nich jakby j± kumple po dobrej imprezie nie¶li ;) Móg³bym zacz±æ zak³adaæ szprychy pchaj±ce z tej strony, ale jest to niewygodne, bo potem trzeba by by³o niepotrzebnie wyginaæ szprychy i prawdopodobnie popl±ta³yby siê przy zak³adaniu szprych z drugiej strony. Wiadomo, szprycha jest elastyczna, ale nie gumowa. No dobra, przejd¼my dalej. Obracamy ko³o na praw± stronê i nie przejmujemy siê, ¿e tak zwisa i lata, jeszcze 9 szprych i skoñczy siê ten luz. Musimy pamiêtaæ, i¿ otwory w pia¶cie nie s± równoleg³e, s± przesuniête o pó³ otworu. Lokalizujemy szprychê kluczow±, czyli pierwsz±. Teraz zmienia nam siê perspektywa i ta szprycha w tym po³o¿eniu znajduje siê z prawej strony wentyla. Nie zaczynamy jednak tej po³ówki od lewej strony. Znajdujemy ³eb szprychy kluczowej, patrzymy na równoleg³o¶æ otworów i wk³adamy pierwsz± szprychê tej po³ówki w otwór znajduj±cy siê na prawo od „mieszkania” szprychy klucza w ko³nierzu prawej strony.
ImageShack - Image Hosting :: 54236248fz5.png (3)

(4) Robimy tak samo jak z poprzedni± po³ówk± – skoro w³o¿yli¶my tê szprychê w otwór po prawej stronie od szprychy klucza, wiêc i w obrêczy musimy usadowiæ j± na prawo od niej – otwór sam siê znajdzie, bez paniki, umieszczone s± na przemian, L-P-L-P-L-P itd. Szprychy ci±gn±ce z jednej i z drugiej strony NIE MOG¡, powtarzam jeszcze raz NIE MOG¡ siê krzy¿owaæ, musz± byæ mniej wiêcej równoleg³e wzglêdem siebie! Na obrazku siê krzy¿uj±, gdy¿ jest on rysowany w trójwymiarze ^^ na prosto wygl±da to elegancko. Kiedy zapleciemy tak wszystkie szprychy tej po³ówki bierzemy siê za szprychy pchaj±ce. Po w³o¿eniu wszystkich szprych nasze ko³o powinno wygl±daæ mniej wiêcej tak, jak na rysunku
ImageShack - Image Hosting :: 22271950zd7.png (4)

(5) Teraz ju¿ bawimy siê w krzy¿owanie. No to pojechali. Skrêcamy piastê tak, aby wszystkie dotychczasowo w³o¿one szprychy naciagnê³y siê, a nyple wskoczy³y na swoje miejsca. Po za³o¿eniu pierwszej szprychy pchaj±cej piasta przestanie siê machaæ. Szprychy te wk³adamy od wewn±trz, czyli g³ówk± do ¶rodka. Pierwsz± szprychê mijamy, drug± te¿, ale trzeci± ju¿ nie – musimy siê przedostaæ pod ni± – wyginamy wiêc szprychê i przek³adamy j± pod trzeci± krzy¿uj±c± siê.
ImageShack - Image Hosting :: 95103307gg1.png (5)

(6) Nie bójmy siê wyginaæ szprych, s± one elastyczne, ale nie do przesady. Je¶li zostanie nieznacznie wygiêta nie trzeba lamentowaæ – przy naci±gu siê wyprostuje :) Jako ¿e zosta³ siê tylko jeden prawy otwór w obrêczy znajdujemy go bez trudu. Porównujemy ko³o z rysunkiem.
ImageShack - Image Hosting :: 94752035ee5.png (6)

(7) Teraz jest ju¿ ciê¿ej, poniewa¿ szprychy po w³o¿eniu pierwszej pchaj±cej straci³y luz, musimy pos³ugiwaæ siê ¶rubokrêtem, aby zakrêciæ nyple. Nie robimy nic na si³ê, staramy siê robiæ wszystko z wyczuciem, gdy¿ niepotrzebnie wtedy zmêczymy szprychy wyginaj±c je jak szaleni. Po wkrêceniu wszystkich szprych tej po³owy ponownie odwracamy ko³o i zakrêcamy ostatnie 8 szprych. Sprawa pozornie nieco siê komplikuje, ale wystarczy logicznie pomy¶leæ i zignorowaæ druga stronê, a zobaczymy, ¿e mamy analogiczn± sytuacjê do ostatnich w³o¿onych o¶miu sztuk. Szprychy prowadzimy tak samo jak ostatnio – nad dwiema i pod jedn± ci±gn±c±.
ImageShack - Image Hosting :: 10127246qo6.png (7)

(8) Dalej wydaje nam siê, ¿e szprychy s± cholernie lu¼ne, a ten burak w sklepie oszuka³ nas i da³ za d³ugie. Wkrêcamy wiêc wszystkie nyple równomiernie ¶rubokrêtem i w ten sposób naci±gamy szprychy, przy czym ¶wiadomie, czy te¿ nie krzywimy obrêcz ;) aby cofn±æ nasz nieumy¶lny czyn bawimy siê w centrowanie :) Postaram siê to jak najdok³adniej zobrazowaæ.
ImageShack - Image Hosting :: 27429324yb5.png (8)

Za centrownicê pos³u¿y³ mi trena¿er, bicie góra-dó³ pokazywa³o mi maksymalnie podniesione ko³o zamachowe. Bicie na boki natomiast zauwa¿a³em w odbiciu ko³a na powierzchni rolki, po której toczy siê ko³o. Od jazdy s± na niej ju¿ wytarte idealnie proste linie, dziêki czemu ka¿de odchylenie by³o widoczne jak burdel noc± w Amsterdamie ;) Wtedy cap za fragment odchylony i sprawdzamy, która szprycha jest lu¼niejsza, a która mocniej napiêta. Wtedy równowa¿ymy naprê¿enie dokrêcaj±c lu¼n± i odkrêcaj±c napiêt±. W tym celu u¿ywamy klucza do szprych. Krêcimy ko³em, dajmy na to, ¿e mamy bicie na lewo. Wy³apujemy ten moment, dokrêcamy trochê, tak o pó³ obrotu na pocz±tek szprychê po prawej. Krêcimy... je¶li bicie jest dalej w tym samym miejscu, to ³apiemy znów w tym punkcie i odkrêcamy szprychê po lewej stronie. Pó¼niej krêcimy o ¼ obrotu, jak bêdzie idealnie proste rozprostowujemy ko¶ci, bierzemy do rêki piwo, b±d¼ inny nektar bogów i cieszymy siê w³asnorêcznie zaplecionym i wycentrowanym ko³em :)

Mam nadziejê, ¿e mój poradnik oka¿e siê pomocny i wiele osób zacznie samemu zaplataæ sobie ko³a, zawsze to 30z³ do przodu :)

Co do obrazków, niestety nie mam cyfrzaka, zreszt± wyja¶ni³em to na pocz±tku, stara³em siê rysowaæ tak dok³adnie jak tylko mog³em. Kiedy bêdê zaplata³ przednie ko³o postaram siê albo sko³owaæ aparat, albo kupiê sobie na ¶wiêta, pomy¶limy ;)

Obrazki:
ImageShack - Image Hosting :: 36809418ng6.png (1)
ImageShack - Image Hosting :: 63303496gz2.png (2)
ImageShack - Image Hosting :: 54236248fz5.png (3)
ImageShack - Image Hosting :: 22271950zd7.png (4)
ImageShack - Image Hosting :: 95103307gg1.png (5)
ImageShack - Image Hosting :: 94752035ee5.png (6)
ImageShack - Image Hosting :: 10127246qo6.png (7)
ImageShack - Image Hosting :: 27429324yb5.png (8)


Wrzuæ obrazki na forum do albumu i zalinkuj tak ¿eby sie w temacie wy¶wietla³y:)
Fajnie by by³o jakby¶ zrobi³ tak jak Kundello napisa³ :) obrazków jest du¿o i robi siê ma³y bajzel gdy kto¶ chce jednocze¶nie ogl±daæ i czytaæ.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alwayshope.xlx.pl