Skazani na suplementacjê - rozmowa z prof. Aleksandrem O¿arowskim 

Warhammer

Skazani na suplementacjê.

Rozmowa z prof. Aleksandrem O¿arowskim.

- W wielu domach pigu³ki witaminowo-mineralne sta³y siê nieod³±cznym sk³adnikiem ka¿dego posi³ku. Za¿ywaj± je nie tylko dzieci i osoby starsze, ale ludzie w sile wieku. Czy to potrzebne?

- Bezwzglêdnie. Dzi¶ jeste¶my skazani na suplementacjê. Do prawid³owego funkcjonowania organizm potrzebuje codziennie nie tylko bia³ka, wêglowodanów, t³uszczów, ale równie¿ witamin i biopierwiastków. Rolê ich dostawcy spe³niaj± w³a¶nie owe pigu³ki, o które pani pyta.

- Dlaczego musimy dostarczaæ organizmowi te sk³adniki w pigu³kach, a nie w po¿ywieniu? Przecie¿ owoce, warzywa i zbo¿a zawieraj± witaminy i sole mineralne.

- Obawiam siê, ¿e gdyby¶my chcieli uzyskaæ niezbêdne dawki witamin i biopierwiastków ze spo¿ywanych owoców, warzyw i zbó¿, musieliby¶my zjadaæ je w takich ilo¶ciach, ¿e nasz przewód pokarmowy by temu nie podo³a³. 0 zaspokojeniu potrzeb na witaminy i biopierwiastki w sposób naturalny mo¿na by my¶leæ tylko wtedy, gdyby¶my mogli zjadaæ owoce natychmiast po ich zerwaniu, warzywa po wykopaniu z ziemi. Te kupione na targu czy w sklepie przesz³y rozmaite operacje: by³y sortowane, przechowywane, transportowane, znów przechowywane w sklepie, czêsto wystawione na dzia³anie s³oñca. Po przyniesieniu do domu te¿ je przechowujemy przewa¿nie w lodowce, obieramy, kroimy, gotujemy, a ka¿da taka operacja niszczy pewn± czê¶æ witamin. I tak np. ¶wie¿y zielony groszek po ugotowaniu traci 56 proc. witaminy C, je¶li by³ uprzednio mro¿ony 83 proc., a je¶li by³ w puszce 94 proc. Warzywa i owoce sterylizowane w s³ojach lub puszkach trac± 39 proc. witaminy A i 69 proc. witaminy B1.

- Czy wskutek przechowywania i transportowania owoców i warzyw mo¿e ubywaæ równie¿ biopierwiastków?

- Nie ubywa, ale zmieniaj± one swoje w³a¶ciwo¶ci. W ¶wie¿ych owocach i warzywach sole mineralne s± zwi±zane z bia³kami, wchodz± w sk³ad enzymów, co sprawia, ¿e s± ³atwo przyswajalne.
W trakcie gotowania, mro¿enia, przechowywania biopierwiastki uwalniaj± siê z tych zwi±zków, przez co staj± siê ¼le przyswajalne. Jeszcze gorzej traktujemy zbo¿a. Miel±c je na m±kê, z której robi siê bu³eczki, makarony, odrzucamy do 60 proc. ziarna - czê¶æ najbardziej warto¶ciow±, czyli otrêby, pozostawiamy za¶ najmniej warto¶ciow± skrobiê. W trakcie takiej obróbki, ziarna pszenicy trac± do 40 proc. witaminy C, do 85 proc. witamin z grupy B, 53 proc. magnezu, 72 proc. cynku, a tak¿e b³onnik i bia³ko, w sumie 26 ró¿nych substancji od¿ywczych. Tak wiêc w po¿ywieniu otrzymujemy za ma³o witamin i soli mineralnych, a potrzebujemy ich wiêcej ni¿ kilkadziesi±t lat temu.

- Dlaczego nasze potrzeby na witaminy i biopierwiastki s± teraz znacznie wy¿sze?

- Z powodu zanieczyszczenia ¶rodowiska i naszego stylu ¿ycia. Wskutek przedostawania siê do ¶rodowiska rozmaitych chemikaliów i spalin samochodowych znajduj± siê w nim znaczne ilo¶ci metali toksycznych, takich jak kadm, cynk, o³ów, rtêæ czy mied¼. Pierwiastki te s± trudno wydalane z organizmu.
U³atwiæ to mo¿e po³±czenie ich ze znacznymi ilo¶ciami witaminy C. Dlatego potrzeby organizmu na tê witaminê zwiêkszaj± siê. Ponadto substancje toksyczne w ¶rodowisku zmniejszaj± przyswajanie witamin i soli mineralnych. Trzeba wiêc spo¿yæ ich wiêcej.

- Jaki wp³yw na przyswajalno¶æ witamin i soli mineralnych ma styl ¿ycia?

- Zmniejsza przyswajalno¶æ wiele czynników: palenie tytoniu, picie alkoholu i nadmiernych ilo¶ci kawy lub mocnej herbaty, niedobór b³onnika w pokarmie, nadmiar wolnych rodników nadtlenowych we krwi, os³abienie uk³adu odporno¶ciowego, siedz±cy tryb ¿ycia. To wszystko sprawia, ¿e dla zaspokojenia potrzeb organizmu musimy spo¿ywaæ wiêcej witamin i biopierwiastk6w.

- Czy wyliczono te potrzeby? Czy s± one ró¿ne w poszczególnych krajach, w grupach ludzi prowadz±cych odmienny tryb ¿ycia?

- W wiêkszo¶ci kraj6w europejskich opracowano specjalne normy - standardy. Zajmowali siê tym wybitni naukowcy, np. w USA - noblista Shari Liberman, w Polsce prof. Jerzy Woy -Wojciechowski. Standardy nie s± norm± obowi±zuj±c±, ale pomagaj± lekarzowi i przemys³owi farmaceutycznemu produkuj±cemu wielosk³adnikowe preparaty witaminowo-mineralne.
Choæ ka¿dy kraj opracowuje w³asne standardy, s± one podobne. Polska farmakopea tak¿e zaleca dawki podobne do zachodnioeuropejskich i amerykañskich.

- Jakie dawki witamin i bio-pierwiastków zalecaj± ¶wiatowe standardy?

- Nie ma dawek najlepszych dla wszystkich. Inne s± potrzeby zdrowego cz³owieka, inne -chorego. Kim¿e jest jednak cz³owiek zdrowy? Przy dok³adniejszym badaniu okazuje siê, ¿e nie ma osób doskonale zdrowych. Prawie ka¿dy ma jakie¶ odchylenia.

- Wiêkszo¶æ z nas jednak prawid³owo funkcjonuje, czuje siê zdrowa, nie skar¿y siê na jakie¶ niepokoj±ce dolegliwo¶ci. Jakie s± objawy niedoboru witamin i biopierwiastków?

- Organizm wykazuje olbrzymi± tolerancjê na niedobór witamin i biopierwiastków. Jak np. dopiero po 200 dniach niedoboru witaminy B1 wystêpuj± anatomiczne objawy - m.in. pora¿enie nerwowe. Co nie znaczy, ¿e organizm wcze¶niej nie sygnalizuje niedoboru czy zak³ócenia proporcji miêdzy poszczególnymi witaminami czy biopierwiastkami. Dopóki jednak te nieprawid³owo¶ci nie s± wielkie, objawy te¿ s± ma³o zauwa¿alne i nie zwracamy na nie uwagi. Zanim dojdzie do pora¿enia nerwowego przy przewlek³ym braku witaminy B1 wystêpuje chudniêcie, brak apetytu, bezsenno¶æ, dra¿liwo¶æ. Z biegiem czasu objawy siê nasilaj± i powoduj± coraz bardziej nieprzyjemne skutki.

- Jakie badania wykazuj± niedobór poszczególnych witamin czy soli mineralnych?

- Aby siê przekonaæ, jakich witamin czy biopierwiastków nam brakuje, a jakie wystêpuj± w niew³a¶ciwych proporcjach, najlepiej wykonaæ analizê w³osów lub moczu. Na Zachodzie badania te przeprowadza siê masowo, w Polsce natomiast w niewielkim zakresie - kilku pierwiastków - wykonuje je Wojskowa Akademia Techniczna. Nie ma wiêc w Polsce mo¿liwo¶ci szybkiego i ³atwego wykonania analizy. Osobom, które nie odczuwaj± specjalnych dolegliwo¶ci, radzi³bym ¿ywieniowe dawki witamin i biopierwiastków.

- Czy du¿e dawki witamin i soli mineralnych nie s± szkodliwe?

- Nie s±, gdy¿ organizm ma olbrzymi± tolerancjê na nadmiar witamin i biopierwiastków, tak samo jak na ich niedobór. Jedynym skutkiem przedawkowania witaminy C mo¿e byæ lekka biegunka. Najlepszego dowodu na to, ¿e du¿e dawki - megadawki nie s± szkodliwe, dostarczy³ sam ich odkrywca, prof. Pauling; za¿ywaj±c codziennie przez wiele lat 10 g witaminy C.

- Dziêkujê za rozmowê.

Rozmawia³a - WALERIA MIKO£AJCZYK - (Przedruk z miesiêcznika MOJE ZDROWIE).


zgadzam siê, suplementy s± wa¿ne. Zw³aszcza takie z witaminami i minera³ami. Zw³aszcza s± potrzebne osobom, które prowadz± aktywny tryb ¿ycia. Bardzo dziêkujê za ten artyku³, przynajmniej siê utwierdzi³em w tym, ¿e dobrze robiê ³ykaj±c póki co bodymaxa :)
ciekawe w koñcu prof jak nie patrzeæ to jaki¶ autorytet obala moje pogl±dy ze najlepsze witaminy s± naturalne, ja mam wiele warzyw i owoców w ogródku i zjadam zaraz po zerwaniu wiêc my¶lê ze dostarczam organizmowi sporo witamin, sam nie u¿ywam suplementów oprócz napojów izotonicznych podczas treningu, ale babci ju¿ nie bêdê odradza³ kupowania tych pigu³ek :)
a ja odk±d je¿d¿ê to siê suplementuje i nigdy nie widzia³em w tym nic z³ego. Teraz wiem ¿e mia³em racje. Dobry artyku³ :) W koñcu kto¶ jasno i otwarcie stwierdzi³ ¿e to nawet lepiej a nie jak wszyscy gadaj± gorzej dostarczaæ organizmowi witamin w formie chemicznej. Zreszt± ile witamin mo¿e byæ np w pomidorach zim±- zero bo to sztucznie pêdzone wiêc to sama chemia. A ³ykaj±c witaminy w formie kapsu³ek masz nawet wiêksz± pewno¶æ ¿e to co¶ ca ni¿ te pseudowarzywka.


Z tego wychodzi, ¿e nawet w tych sklepach z rolnictwem ekologicznym, w których ludzie p³ac± niesamowite sumy za pomidorki, nie znajdzie siê super ¼róde³ witamin. Mi siê marzy, aby mieæ w³asny domek i ogródek gdzie¶ pod lasem sk±d bym móg³ mieæ ¶wie¿o zerwane warzywa, a na razie zostaj± pigu³ki

--------------------
kredyt mieszkaniowy - kalkulator rat
W ¿adnym wypadku nie mogê siê z tym artyku³em zgodziæ... Owszem, to wszystko prawda o mniejszej warto¶ci biologicznej owoców i warzyw "sklepowych" w porównaniu z "naturalnymi", o d³ugoterminowych skutkach niedoboru witamin/mikroelementów - ale mimo to w³a¶ciwie zbilansowana i przemy¶lana dieta zapewni wystarczaj±c± ich ilo¶æ dla przeciêtnego cz³owieka. Dowodem jest czêsto¶æ wystêpowania klinicznie jawnych skutków niedoboru - przed powszechnym wprowadzeniem suplementów na rynek takie przypadki te¿ nie by³y zbyt czêste. poza tym nieprzemy¶lana suplementacja stwarza zagro¿enie nadmiaru witamin/minera³ów co równie¿ jest szkodliwe...

Dyskusja zaczyna siê w przypadku gdy mówimy o sportowcach - wzmo¿ony wysi³ek fizyczny = zwiêkszone zapotrzebowanie na w/w sk³adniki - i tu faktycznie mo¿e byæ ciê¿ko pokryæ wsio sam± diet± (ciê¿ko, ale w wielu wypadkach to wci±¿ mo¿liwe). St±d wszelkie suplementy diety powinny byæ stosowane tylko w przypadku zaistnienia takiej potrzeby (i w przypadku niemo¿no¶ci skompensowania niedoborów zmian± diety) - a nie rutynowo, bo jaki¶ prof. stwierdzi³ ¿e jeste¶my na to skazani ;)

A co do autorytetu "profesorskiego" - z profesorami jest jak z duchownymi, jeden to prawdziwy go¶æ z powo³aniem, a inny pod sztandarem chrze¶cijañstwa i mi³o¶ci bli¼niego sieje rasizm i nienawi¶æ. Ale obaj nosz± to samo miano "ksi±dz". St±d sam tytu³ "profesor" te¿ nie powinien byæ wyk³adnikiem wiarygodno¶ci ;) Poza tym skoro prof zawsze ma racjê, to czemu tak wielu profów ma ca³kowicie sprzeczne pogl±dy? :D
Moim zdaniem najlepiej skupic siê na ró¿norodno¶ci pokarmów. Je¶li bedziemy jesc ró¿norodnie, to na pewno bedziemy mieli wszystkiego ile trzeba. U sportowców faktycznie jest to gorzej ustaliæ. Ja w takim przypadku za¿ywam przed mêcz±cym wyjazdem minera³y i witaminy które najszybciej ''uciekaj±'' z organizmu. Nie mo¿na ca³ego ¿ycia spêdziæ na pigu³ach :)
a w ogóle jakie zjadacie witaminy i minera³y je¶li ju¿ :) bo ³ykaj±c tabletkê np centrum, wydalamy tak± sam± tabletkê centrum, dowiedzia³em siê od mgr farmacji, ¿e wch³anianie tych witamin jest prawie równe zero, jeszcze gorzej jest z minera³ami! Dlaczego, poniewa¿ witaminki w aptekach to syntetyki, witaminki dodawane do wszystkich od¿ywek i suplementów to syntetyki (stworzone chemicznie w laboratorium, z witaminami maj± tyle wspólnego ¿e s± ich wiern± kopi± chemiczn±) ale nie s± przyswajalne w takim stopniu jak witaminy naturalne z po¿ywienia! Ma³o tego niektóre s± nawet szkodliwe istniej± ju¿ badania dowodz±ce tego! Wiêc skazani na suplementacjê powinni¶my przyjmowaæ witaminy pochodzenia naturalnego!? tylko gdzie ich szukaæ je¶li nie w owocach i warzywach bo maj± ich coraz mniej to mo¿e pytaæ w aptece o witaminy pochodzenia naturalnego! Powodzenia! Na palcach mo¿na policzyæ ile firm farmaceutycznych produkuje takie witaminy! Oto problem suplementacji :D

Skazani na suplementacjê.

- Czy du¿e dawki witamin i soli mineralnych nie s± szkodliwe?

- Nie s±, gdy¿ organizm ma olbrzymi± tolerancjê na nadmiar witamin i biopierwiastków, tak samo jak na ich niedobór. Jedynym skutkiem przedawkowania witaminy C mo¿e byæ lekka biegunka. Najlepszego dowodu na to, ¿e du¿e dawki - megadawki nie s± szkodliwe, dostarczy³ sam ich odkrywca, prof. Pauling; za¿ywaj±c codziennie przez wiele lat 10 g witaminy C.

- Dziêkujê za rozmowê.

Rozmawia³a - WALERIA MIKO£AJCZYK - (Przedruk z miesiêcznika MOJE ZDROWIE).
Nie wiem jak mam siê ustosunkowaæ do tego ale ta zakrawa na kpinê z nauki, medycyny farmacji(albo spomsorowany artyku³)
Przedawkowanie witatmin jest równie niebezpieczne jak ich niedobór
W±troby niektórych zwierz±t, szczególnie polarnych, czêsto zawieraj± witaminê A w ilo¶ciach toksycznych dla ludzi. Pierwsza udokumentowana ¶mieræ (Xavier Mertz, naukowiec szwajcarski) spowodowana hiperwitaminoz± A nast±pi³a w styczniu 1913 podczas wyprawy na Antarktydê. Mertz, po stracie zapasów ¿ywno¶ci, zosta³ zmuszony zje¶æ psy poci±gowe[2].

W±troba nied¼wiedzia polarnego zawiera ¶mierteln± dla cz³owieka ilo¶æ witaminy A (w 500 g 9 000 000 IU vit. A)[

Z tego co pamiêtam to w niedalekim USA wyroki ¶mierci wykonywane by³ przez podanie ¶miertelnej dawki potasu!

"Nic nie jest trucizn± i wszystko jest trucizn± ale to tylko zale¿y od dawki"
Poszukaj w google ;) A tak powa¿nie wpiszcie w wyszukiwarkê takie cu¶ jak "rze¿ucha w³a¶ciwo¶ci" i poczytajcie trochê o jej sk³adnikach od¿ywczych (osobi¶cie polecam codziennie do ¶niadania kromkê z mas³em posypan± rze¿uch±), wpiszta w wyszukiwarkê s³owo "kie³ki" - poczytajcie o ich w³a¶ciwo¶ciach (osobi¶cie do hodowli kie³ków polecam tzw kie³kownice, choæ od biedy w s³oiku te¿ mo¿na je wyhodowaæ, tylko wiadomo z kie³kami wiêcej roboty jak z rze¿uch± bo trzeba podlewaæ 2x dziennie), na koniec wpiszcie s³owo Schindele i poczytajta trochê a nie s³uchajta skorumpowanych przez firmy farmaceutyczne profesorów i nie wyrzucajcie pieniêdzy na sztucznie otrzymane witaminy tyko sami za gorsze naturalnie sobie je wyhodujcie.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • alwayshope.xlx.pl